تفاوت گوشی آیفون اکتیو و نات اکتیو چیست

تفاوت-گوشی-آیفون-اکتیو-و-نات-اکتیو-چیست

احتمالاً زمان خرید گوشی آیفون، واژه اکتیو و نات اکتیو را کنار عنوان محصولات آیفون مشاهده دیده اید و زمانی که متوجه اختلاف قیمت بین این دو مدل شده‌اید، برای دانستن علت این اختلاف کنجکاو شده‌اید. اگر قصد خرید آیفون را داشته باشید و بین انتخاب آیفون اکتیو و نات اکتیو تعلل کنید، احتمالاً فروشندگان به شما خواهند گفت که تفاوت چندانی وجود ندارد. در این مقاله به شما کمک خواهیم کرد با دانستن تفاوت بین آیفون اکتیو و نات اکتیو، به دلیل اصلی اختلاف قیمت بین این دو مدل پی برده و همچنین در مورد نحوه تشخیص آیفون اکتیو و نات اکتیو اطلاعات کافی داشته باشید.

 

تفاوت آیفون اکتیو و نات اکتیو در چیست؟

یک خریدار معمولی با شنیدن اصطلاح آیفون اکتیو ممکن است به این فکر کند که آیفون بدون دردسر رجیسترشده و آماده به کار است، اما رجیستر شدن گوشی ربطی به اکتیو یا نات اکتیو بودن آن ندارد.

 

در حقیقت هر گوشی آیفون که از پلمپ خارج شده و پس از روشن‌شدن، تنها یک‌بار مراحل راه‌اندازی و فعال‌سازی آن صورت گرفته باشد، یک آیفون اکتیو تلقی می‌شود؛ آیفون‌های نات اکتیو، آیفون‌هایی هستند که هرگز روشن و راه‌اندازی نشده‌اند. با این حساب حتما به این فکر می‌کنید که یک آیفون نات اکتیو یک آیفون کاملا نو و آکبند است. خب این تصور درست است؛ اما آیفون‌هایی که با عنوان اکتیو به‌فروش می‌رسند هم در اکثر موارد نو بوده و تنها برای فعال‌سازی آن پیش‌ از ورود به ایران، در کشور مبدأ یک‌بار روشن و راه‌اندازی شده‌اند که با وجود اینکه یک‌بار این کار انجام شده، تاکنون در استفاده شخص دیگری نبوده است

چرا در بازار آیفون‌ها به شکل اکتیو و نات اکتیو موجود هستند؟

مثل زمانی که شنیدن پارت نامبرهای مختلف برای آیفون‌ها بسیاری از خریداران را سردرگم کرده بود، اکنون این اکتیو و نات اکتیو بودن است که باعث سردرگمی خریداران آیفون شده است. داستان آیفون اکتیو و نات اکتیو از سری 13 آیفون‌ها آغاز شد که احتمالاً در سری‌های بعدی نیز همچنان ادامه خواهد داشت. با اینکه یک سری از فروشندگان دلیل وجود آیفون‌های اکتیو را گارانتی شرکتی می‌دانند و توضیح می‌دهند که شرکت‌ها برای بررسی سلامت باتری و گوشی، مجبور به باز کردن آن و اکتیو کردن گوشی هستند، دلیل اصلی قابل‌قبول‌تر و منطقی‌تر به‌نظر می‌رسد. در اصل به علت تحریم‌ها و عدم حضور رسمی اپل در بازار کشور، شرکت‌های واردکننده گوشی‌های آیفون باید آن را از کشورهای دیگر وارد کنند. هر کشور خارجی می‌تواند میزان مشخصی از سهم خریداری‌شده خود از آیفون‌ها را به واردکننده ایرانی بفروشد (آیفون‌هایی که به اسم نات اکتیو می‌شناسیم) که این تعداد از آیفون برطرف‌کننده نیاز کشور ما نیست. بنابراین برای دور زدن محدودیت‌های صادراتی و برای اینکه بتوان تعداد بیشتری آیفون خریداری و وارد کشور کرد، باید این آیفون‌ها از پلمپ خارج و روشن شده تا با اتصال گوشی به شبکه، با آی‌پی کشور مبدأ فعال‌سازی شوند (فرایند Activation). اینگونه است که اصطلاحی به نام آیفون اکتیو به وجود می‌آید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *